Tavaly sőt még korábban érettségi előtt akartam belevágni ebbe, de közbeszólt az érettségi és hát az arra való készülődés minden SZ.I.-met elvette.
Na hát a 2013 a kreatívkodás éve lesz.
A csomózott karkötő színes fonalak csomózásával készül. Alapverziójába egyszerűen elkészíthető, megfelelő gyakorlattal igazi műremekek is csomózhatók. A következőkben olyan verziót mutatunk be, amelyet akár kisiskolások is el tudnak készíteni, ügyeskezűek pedig variálhatják..
Háromszálas csomózott karkötő (balról-jobbra csomózva)
Kezdésnek ezt ajánljuk, ezzel könnyen be lehet gyakorolni a technikát.
- Alapanyag: három különböző színű gobelin (keresztszemes) fonal
- Kellék: biztosítótű
Elkészítés
- Először 3 szál egyforma hosszúságú, lehetőleg különböző színű fonalat vágjunk le. Ha gyerekeknek készül a karkötő kb. 60 cm szükséges, felnőtteknek kb. 90 cm.
- A három fonalat csomózzuk össze a fonalak egyik végénél úgy, hogy kb. 5 cm-re legyen a csomó a fonalvégektől.
- A csomót szúrjuk egy biztosítótűre, majd a tűt a fonallal együtt a nadrágunkra térd fölött. Így ülve is kényelmesen tudunk csomózni.
- Először a bal oldali szállal (főszál) induljunk el, csomózzuk össze a mellette lévő szállal (mellékszál) egyszer, majd ezt ismételjük meg (azaz duplacsomót készítünk). A legjobb, ha a mellékszálat bal kezünkkel kifeszítjük, és a főszálat jobb kézzel átkötjük a mellékszálon. A mellékszál legyen mindig feszes, míg a főszálat jobbra-felfelé húzzuk. Akkor csináltuk jól, ha a két szál helyet cserél egymással.
- Ezután hasonlóan járunk el a másik mellékszál esetében is, így befejezve egy sort.
- Az új sorban a bal szélső szál lesz a főszál, és ezzel is hasonlóan készítjük a duplacsomókat. Azaz mindig a bal szélső szál a főszál. Ez azt is jelenti, hogy a bal oldali fonal mindig hosszabb, mint a jobb szélső.
- Folytassuk a csomózást balról jobbra haladva addig, amíg a csomózott rész a csuklót átéri.
- Ha elegendő hosszúságú a karkötő, vágjuk le a maradék fonalat úgy, hogy 5 cm fonal még maradjon.
- A biztosítótűt szedjük ki, a rögzítéshez használt csomót bontsuk ki.
- A karkötő két végén lévő 5-5 cm-es részt fonjuk össze hármas fonással (bár ez el is hagyható), majd végül a két véget csomózzuk a csuklón össze (ha nem kötjük fel azonnal a csuklóra, rögzítsük a fonalvégeket laza csomóval).
Széles karkötő változat
Kézügyesség, rutin és türelem függvényében 6, de akár 10 szállal is csomózhatunk karkötőt. Egy-egy színből több szálat használva alakíthatunk ki látványos/széles sávokat a karkötőn.
Egyéb változat
- Csomózhatunk karkötőt melírozott fonallal is, így elegendő lehet csak egy színnel csomózni.
- Az első néhány karkötővel megszerzett rutinnal kombinálhatjuk a csomózást gyöngyökkel is.
- További ötletek találhatók csomózott karkötők témájú könyvekben.
Hasznos tippek csomózott karkötőhöz:
- Amilyen sorrendben vannak egymás mellett a fonalak, olyan sorrendben jelennek meg egymás után a karkötőn a színek is, illetve ahány szál van azonos színből, olyan széles lesz a sáv.
- Készíthetjük gyöngyfonallal is, de az vékony, így a karkötő keskenyebb lesz és a munka is lassabban halad, illetve nagyobb kézügyességet igényel.
- A választott fonal legyen nem bolyhosodó fonal.
- A gobelin fonal a világ minden színében és árnyalatában megvásárolható rövidárú üzletekben, így bármilyen színösszeállításban elkészíthetjük a karkötőt, sőt akár többet is.
- A karkötő idővel lazul (különösen ha vizes lesz), ezért nyugodtan köthetjük feszesebben a csuklóra.
- Rögzíthetjük csomózáshoz a fonalat celux-val asztalhoz is, de a legkényelmesebb a nadrágra tűzés, így ülve is lehet csomózni.
- Ideális háttér foglalatosság a csomózás tévénézéshez, baráti beszélgetésekhez, de hosszabb autóutakon is.
- Különösen jól mutatnak a vidám színű egyedi csomózott karkötők nyáron, de kedvenc focicsapatunk, klubbunk színeit felhasználva akár szurkolói karkötőt, illetve nemzeti színű karkötőt is készíthetünk. Lehet továbbá ajándék barátnőnek, édesanyának, tanárnőnek stb.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése